SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 18:48:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
2029 Bägare
silver, Ryssland, 1838, Niellodekor, invändigt för..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:27
-
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:35
-
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:07
-
2020 Bestickuppsätt..
20 delar, Förgyllt silver, Georg William Adams, Lo..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:41
-
2017 Bestickuppsätt..
silver, Olga, 154 delar. Längd: 11,5-25. Vikt: 671..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:42
-
2030 Cigarrskrin
silver, graverad, AN, 1916, cederträ. Längd: 20 cm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:57
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
2029 Bägare
silver, Ryssland, 1838, Niellodekor, invändigt för..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:27 -
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:35 -
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:07
-
2020 Bestickuppsätt..
20 delar, Förgyllt silver, Georg William Adams, Lo..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:41 -
2017 Bestickuppsätt..
silver, Olga, 154 delar. Längd: 11,5-25. Vikt: 671..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:42 -
2030 Cigarrskrin
silver, graverad, AN, 1916, cederträ. Längd: 20 cm..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:57